Hayat Kurtarma Zinciri Nedir?

Aniden meydana gelen bir kazada veya sağlık olayında hasta / yaralıyı kurtarma açısından yapılan müdahaleler 4 aşamalı olup bu aşamalar birbiri ile zincir misali bağıntılıdır. Konuyu biraz daha netleştirmek için genel bir açıklama yapalım:

A- Birinci halka: İlkyardımcının aniden meydana gelen kaza veya hastalık olayına müdahalesi esnasında uygulayacak olduğu temel ilk yardım uygulamaları arasında yer alan BİLDİRME eylemini kapsar. Bu halka sağlık kuruluşlarına haber vermek olarak ta özetlenebilir.

B- İkinci halka: İlkyardımcı almış olduğu eğitim sonrası alışkanlık haline getirmiş olduğu temel yaşam desteği uygulamasını olay yerinde hasta/ yaralıya uygulaması hayat kurtarma zinciri halkalarından ikincisini oluşturmaktadır. Burada bahsedilen temel yaşam desteği uygulaması muhakkak suretle ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır.

C- Üçüncü halka: İlk yardımcının BİLDİRME eylemi gereği olay yerine intikal eden sağlık kuruluşu görevlileri tarafından yapılan müdahaleyi kapsan bu aşama hayat kurtarma zincirinin üçüncü halkasını oluşturmaktadır. Bu halka ve sonrası artık ilk yardım değil ACİL YARDIM uygulamaları kapsamındadır.

D- Dördüncü halka: Olay yerine intikal eden ilgili sağlık görevlilerinin hasta/ yaralıyı sevk ettikleri sağlık kuruluşunda görevli uzman kişiler ve tıbbi cihazlarla yapmış oldukları müdahaleyi kapsayan bu aşama hayat kurtarma zincirinin son halkasıdır. İlk yardımcının olay yerinde bildirimi ve müdahalesi ile başlayan hayat kurtarma zinciri sağlık kuruluşunda yeterli uzman kişilerin gerekli tıbbi cihazlarla yapılan müdahaleye dönülmesi ile son bulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.